Yeni

Yeni sistemle ehliyet sınavında %50 başarı

Haftasonu yapılan direksiyon sınavında sürücü adayları büyük heyecan yaşadı.

Son Güncelleme : 30 Kasım 2013

Yeni sistem ile sınava giren adaylar ise daha büyük heyecana ortak oldu. 450 kişinin girdiği sınavda yüzde 50 başarı sağlandığı görüldü. 

Hafta sonu direksiyon sınavına giren sürücü adayları, eski sistem ve yeni sistem olmak üzere ikiye ayrılarak sınav, iki günde tamamlandı. Eski sistemde sınava giren sürücü adayların yüzde 99`u başarı göstererek direksiyon sınavını geçmeyi başardı. Ancak yeni sistem ile sınava giren adaylar ise yüzde 50 başarı gösterildiği görüldü.

Yapılan direksiyon sınavını değerlendiren Tepeköy 3 Sürücü Kursu sahibi Hakan Güllücelioğlu, yeni sistemde bir adayın yarım saat direksiyonda kaldığını, mevcut sınav güzergahları değiştirildiğini ve yeni sisteme göre sınavın şehir içinde akan trafikte başlatıldığını söyledi. Daha sonra şehirler arasında devam eden sınavda iki araç arasında hatasız parkla toplam 16 km. ile sınavın sonuçlandığını belirten Güllücelioğlu, bu anlamda ilçe genelinde yapılan sınavda başarı oranının yüzde 50 düştüğünü ifade etti.

29 Mayıs 2013 tarihinde yayımlanan yeni sürücü kursu yönetmeliği hakkında bilgi veren Tepeköy 3 Sürücü Kursu sahibi Hakan Güllücelioğlu, yönetmeliğe göre; B sınıfı ehliyet alacaklar 12 ders saati 50`şer dakikadan direksiyon eğitimini akan trafikte yapacaklarını, 12 saatin 2 saatinin ise gece eğitimi olacağını söyledi. Hafta sonu yapılan sınavda hiç araç kullanmayan ve bu şartlarda eğitim almayan sürücü adayının sınavda oldukça zorlandığını ve dolayısıyla başarısız olduğunu ifade eden Güllücelioğlu, bu anlamda yeni sınav sisteminde puanlamanın kalktığını, başarılı-başarısız olarak değerlendirme yapıldığını kaydetti. Güllücelioğlu; "Sürücü adaylarının başarılı olabilmesi için direksiyon eğitimini 12 saat akan trafikte alması gerekmektedir" dedi.

Kaynak: IHA

Benzer Haberler
Okuyucu Yorumları
Bu haber için herhangi bir yorum yapılmamıştır.
Bu Habere Yorum Yapın
Bu habere yorum yapabilmek için ÜYE GİRİŞİ gerçekleştirmelisiniz.
Copyright by © HABER.ODEMISTE.COM 2015 - Tüm hakları saklıdır.